306官方彩票手机下载

  • <tr id='2xvK69'><strong id='2xvK69'></strong><small id='2xvK69'></small><button id='2xvK69'></button><li id='2xvK69'><noscript id='2xvK69'><big id='2xvK69'></big><dt id='2xvK69'></dt></noscript></li></tr><ol id='2xvK69'><option id='2xvK69'><table id='2xvK69'><blockquote id='2xvK69'><tbody id='2xvK69'></tbody></blockquote></table></option></ol><u id='2xvK69'></u><kbd id='2xvK69'><kbd id='2xvK69'></kbd></kbd>

    <code id='2xvK69'><strong id='2xvK69'></strong></code>

    <fieldset id='2xvK69'></fieldset>
          <span id='2xvK69'></span>

              <ins id='2xvK69'></ins>
              <acronym id='2xvK69'><em id='2xvK69'></em><td id='2xvK69'><div id='2xvK69'></div></td></acronym><address id='2xvK69'><big id='2xvK69'><big id='2xvK69'></big><legend id='2xvK69'></legend></big></address>

              <i id='2xvK69'><div id='2xvK69'><ins id='2xvK69'></ins></div></i>
              <i id='2xvK69'></i>
            1. <dl id='2xvK69'></dl>
              1. <blockquote id='2xvK69'><q id='2xvK69'><noscript id='2xvK69'></noscript><dt id='2xvK69'></dt></q></blockquote><noframes id='2xvK69'><i id='2xvK69'></i>
                The current position: Home page
                > Provincial Government > Government leadership > Liu Yang
                Vice Governor Liu Yang
                updated on:2018-12-14 09:57


                Scope of Authority

                He is responsible for the work on public security, judicial affairs, legal system, and letters and calls.

                He chairs the overall work of the provincial Department of Public Security, in charge of the provincial Department of Justice, Bureau for Letters and Calls of the provincial people’s government, and the provincial Prison Management Bureau.

                He coordinates work with the provincial Department of the State Security. 


                Curriculun Vitae

                Liu Yang, male, Han ethnicity, was born in March 1967 and is from Jilin of Jilin Province. Liu was awarded a Master degree of Law, joined the Communist Party of China (CPC) in April 1988 and began his first job in August 1994.

                1987.09-1991.09  Student, law major, Department of Law, Peking University

                1991.09-1994.08  Postgraduate of criminal law, Department of Law, Peking University

                1994.08-1998.10  Investigator, Division of Asian and African Affairs, Foreign Affairs Office, Ministry of State Security

                1998.10-2009.02  Deputy Director, Director, Assistant to Director General, Assistant Director General, Deputy Director General, Foreign Affairs Bureau, Ministry of Sate Security;Took a temporary post as Deputy Director, Yantai Bureau of State Security, Shandong Province (2000.05-2001.11)

                2009.02-2014.07  Deputy Director General, Director General-level staff, International Cooperation Bureau, Ministry of State Security;Took a temporary post as Deputy Head, On-spot Working Group, Security Coordination Team, Shanghai World Expo (2009.10-2010.11)

                2014.07-2017.07  Director General, Party Secretary, 百姓彩票 Department of State Security

                2017.07-2018.01  Director General, Party Secretary and Inspector General, 百姓彩票 Department of Public Security

                2018.01- Vice Governor;Member, Leading Party Members Group of 百姓彩票 Provincial People’s Government;Director General, Party Secretary and Inspector General of 百姓彩票 Department of Public Security

                Member of the 13th CPC 百姓彩票 Provincial Committee,Deputy to the 13th 百姓彩票 Provincial Peoples Congress

                Produced By 大漢網絡 大漢版通Ψ發布系統★